Co to znaczy defragmentacja dysku?

Defragmentacja to proces łączenia – konsolidowania plików, które są zapisane na twardym dysku.

Zacznę od początku. Za każdym razem gdy zapisujesz jakikolwiek plik na twardym dysku, plik ten jest dzielony na części i umieszczany w wolnych miejscach tego dysku. Termin defragmentacja dysku opisuje proces konsolidowania pofragmentowanych plików i folderów na dysku twardym komputera.

Fragmentacja danych zachodzi na dysku twardym podczas zapisywania, modyfikowania oraz usuwania plików. Zmiany zapisywane w pliku są często przechowywane w innej lokalizacji na dysku twardym niż oryginalny plik. Dodatkowe zmiany są zapisywane w jeszcze większej liczbie lokalizacji. Z czasem zarówno plik, jak i sam dysk twardy ulegają pofragmentowaniu, a komputer pracuje wolniej, ponieważ w celu otworzenia pliku musi przeszukiwać różne lokalizacje.

Defragmentator dysków to narzędzie służące do reorganizacji pofragmentowanych danych i scalaniu pofragmentowanych plików, dzięki czemu dysk twardy może wydajniej pracować. W tej wersji systemu Windows Defragmentator dysków jest uruchamiany zgodnie z harmonogramem, dlatego użytkownik nie musi pamiętać o jego uruchamianiu. Mimo to można go uruchomić ręcznie lub zmienić harmonogram jego uruchamiania