Duplikaty plików

Duplikaty-plikow

Napisał irek wrobel

13 stycznia 2014

Brakuje ci miejsca na dysku? Masz te same zdjęcia w różnych katalogach?

Duplikaty plików.

To zapewne pozostałości po tym jak robiłeś (ty lub ustawiony w twoim komputerze automat) kopie zapasowe lub są to efekty niechcącego kopiowania plików, zamiast przenoszenia.

Pokażę ci dzisiaj jak zlokalizować identyczne pliki i usunąć zbędne kopie zapasowe, dzięki czemu zwolnisz mnóstwo miejsca na dysku.

Program do wyszukiwania i usuwania duplikatów plików

Do znalezienia identycznych plików i folderów użyjesz darmowego programu Duplicate File Finder, przeznaczonego dla Windowsa 7, Visty i XP. Możesz go pobrać bezpośrednio z tej strony: Duplicate File Finder 2.0.3.30 lub ze strony producenta Auslogics.

Instalacja darmowej aplikacji do kasowania duplikatów

Po pobraniu uruchamiamy instalator i klikasz po kolei:

Next → I accept the agreement → Next → Next → Next

Uwaga: teraz należy odznaczyć obydwie dostępne opcje (są związane z instalacją zbędnego dodatku do przeglądarki).

Duplikaty-plikowNastępnie klikamy Next, odznaczamy „Create a desktop icon” i ponownie wciskamy Next, a potem Finish. Program uruchomi się sam (znajdziemy go także klikając w Start → Wszystkie programy).

Instrukcja obsługi programu Duplicate File Finder

Po lewej stronie masz drzewo katalogów. Zaznacz w nim, w których folderach program ma szukać duplikatów. Znaczek „v” oznacza, że folder będzie uwzględniony w poszukiwaniach. Brak zaznaczenia reprezentuje sytuację odwrotną, natomiast jeśli zaznaczysz tylko niektóre podkatalogi, to te będące wyżej w hierarchii zostaną oznaczone wypełnieniem pola zaznaczenia, by zobrazować, że tylko część ich zawartości (wybrane podfoldery) będzie brana pod uwagę.

Po prawej stronie masz do wyboru porównywanie wszystkich rodzajów plików („Look for all file types”) lub możesz zaznaczyć jedynie określone typy plików:

obrazy, pliki muzyczne, wideo, spakowane archiwa, programy

Ostatnia opcja („Ignore files smaller than”) pozwala pominąć w porównaniu pliki mniejsze od określonej wielkości, co przydaje się, jeśli zależy ci na szybkim znalezieniu wyłącznie duplikatów zajmujących dużo miejsca. Jeżeli masz więcej czasu i chcesz pozbyć się wszystkich podwójnych plików, odznacz tę opcję.

Klikając na „Delete Options” u góry programu możesz ustawić sposób usuwania duplikatów (które dopiero ręcznie wybierzesz po przeprowadzeniu wyszukiwania). Dostępne możliwości to kolejno:

przeniesienie do kosza, przeniesienie do centrum odzyskiwania (kwarantanna), usunięcie bez przenoszenia do kosza

Jeśli nie jesteś pewny czy usuwane pliki nie będą potrzebne, wybierz środkową opcję, by w razie potrzeby móc je przywrócić. Niestety nie będą one wtedy usunięte z dysku, więc nie zyskasz miejsca.

Wreszcie kliknij przycisk Search. Duplikaty plików będą wyszukiwane. Trwa najwyżej kilka minut.

Wybieranie duplikatów do usunięcia

Na dole listy masz informację, ile duplikatów znaleziono i ile miejsca zyskałeś, jeśli usuniesz wszystkie. Pliki w liście są ułożone grupami – w każdej grupie o tym samym kolorze są identyczne pliki, tak więc zmiana koloru oznacza inną grupę zduplikowanych plików.

Należy starannie zaznaczyć pliki do usunięcia, zostawiając po jednym w każdej grupie (lub więcej, jeśli chcesz zachować kopie w kilku miejscach). Warto zwrócić uwagę, w jakim katalogu będzie plik, który zostawiamy.

Klikając prawym klawiszem myszy na dowolnej pozycji listy możesz wybrać opcję „Select duplicates in this folder”, dzięki której do usunięcia zostaną oznaczone wszystkie duplikaty plików pochodzące ze wskazanego folderu. Przykładowo, masz kopię albumu muzycznego na dysku C i D. Możesz kliknąć prawym klawiszem myszy na wierszu odpowiadającemu dowolnemu duplikatowi na dysku D i wybrać tę pozycję, dzięki czemu wszystkie duplikaty plików (cały album) na dysku D zostaną oznaczone jako do usunięcia.

Inna ciekawa opcja dostępna pod prawym przyciskiem myszy to „Select one in each group”: zaznacza do usunięcia maksymalnie jeden plik w każdej grupie – potem wypada skorygować, czy np. spośród 3 duplikatów wybrany został ten, którego chcesz się pozbyć.

Z kolei opcja „Select all duplicates in each group” zaznaczy do usunięcia wszystkie duplikaty w każdej grupie, więc zostanie zawsze tylko jeden plik. Warto sprawdzić, czy odpowiada nam folder, w którym pozostanie jedyna kopia.

Możesz również wybrać pozycję „Invert selection”, która odwraca zaznaczenie. Czyli: możesz zaznaczyć pliki, które chcesz zostawić, a następnie wybrać tę opcję, by odwrócić wybór, czego skutkiem zaznaczone zostaną pliki przeznaczone do usunięcia (wcześniej odznaczone).

Dwukrotne naciśnięcie na plik spowoduje jego uruchomienie. Pod prawym klawiszem myszy na danym wierszu mamy też dostęp do Właściwości (Properties), Otwarcia za pomocą wybranego programu (Open with…) oraz przejścia do katalogu z wybraną pozycją (Explore folder…).

Gdy zaznaczysz pliki do usunięcia (lub przeniesienia do kosza lub kwarantanny – w zależności od dokonanego wcześniej wyboru), klikaj „Delete selected files”.

Ponowne przeszukiwanie możesz przeprowadzić po kliknięciu na „Search again” w górnej części programu (widoczne tylko, jeśli wyświetlane są wyniki poprzedniej analizy).

Odzyskiwanie usuniętych duplikatów plików

Jeśli wybrałeś opcję kwarantanny, możesz przywrócić usunięte pliki klikając na File → Rescue Center, wybierając dzień, w którym pliki usunęliśmy, a następnie wybierając Restore.

Możesz także zrezygnować z przetrzymywania plików w kwarantannie, usuwając je na stałe – wystarczy wybrać odpowiedni dzień i kliknąć Delete.

Do dyspozycji masz także systemowy punkt przywracania. Jest to odpowiednik kwarantanny, tworzony automatycznie przez Windows i zawierający nie tylko pliki usunięte omawianym programem, lecz wszystkie zmiany dokonane od danego terminu. Przywracanie i usuwanie punktów przywracania odbywa się analogicznie do operacji opisanych w dwóch powyższych akapitach.

Twój komputer będzie najszybszy, jeśli regularnie będziesz go czyścił. Za darmo, co 6 tygodni przyślę Ci przypomnienie wraz z instrukcjami profilaktycznymi – zapisz się już teraz!

Jeśli ten artykuł Ci się przydał, poleć go znajomym i rodzinie!

Może Ci się również spodobać…

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *